Zmień wygląd strony.Zmień wygląd strony.
użytkownik: hasło:
rejestracjazapomiałem hasła

 

 

C jak Czułość

Według definicji - wrażliwość, odnoszenie się z miłością.

W latach 60 psycholog John Bowlby  uznał, że psychiczne przywiązanie do partnera jest tym samym rodzajem więzi, jaka łączy człowieka w dzieciństwie z matką. Zmienia się jedynie obiekt. W tym kontekście nie wydawało się dziwne, że w stosunku do partnera odczuwamy potrzebę czułości. Jednak w połowie lat 70  Edward Wilson, publikując podręcznik na temat biologii zwierząt społecznych – umieścił tam Homo sapiens czym strącił człowieka z piedestału i postawił go obok innych zwierząt jako podlegającego tym samym prawom ewolucji. W tym kontekście pojawiło się pytanie, dlaczego przywiązanie do partnera i okazywanie mu czułości miałoby być dla człowieka korzystne? Zwolennicy teorii Bowlby’ego kontrargumentowali. Zrobiono wiele badań, z których wynikało, że małżonkowie okazujący sobie czułość dłużej żyją i rzadziej chorują.

Posłuchajcie autorytetów - oto Erich Fromm 

„Czułość nie jest bynaj­mniej, jak to utrzymywał Freud, sublimacją instynktu seksualnego; jest bezpośrednim wynikiem braterskiej miłości i istnieje zarówno w fizycz­nej, jak i w nie fizycznej formie miłości”

Karol Wojtyła
Czułość jest nie tylko wewnętrzną zdolnością współ-odczuwania, uczuleniem na cudze przeżycia i stany duszy drugiej osoby. Wszystko to zawiera się w czułości, ale nie stanowi jeszcze jej istoty. Tendencja ta wyraża się na zewnątrz, zachodzi bowiem potrzeba zasygnalizowania drugiemu ,,ja" własnego przejęcia się jego przeżyciami czy stanami wewnętrznymi

Albert Camus
Jeśli istnieje coś, czego można pragnąć zawsze i osiągnąć niekiedy, to jest to czułość ludzka.

 

aktualności

Zastanów sie i kliknij
w odpowiednie słowo

This will be shown to users with no Flash or Javascript.

 

 

   

 

   

Wszystkie prawa zastrzeżone dla TwojDobryCoach.pl 2010 - 2013 :: regulamin :: polityka prywatności