Zmień wygląd strony.Zmień wygląd strony.
użytkownik: hasło:
rejestracjazapomiałem hasła

 

 

10 zasad randkowania

Do napisania tego tekstu zainspirowały mnie rozmowy z Wami na chacie. Pytacie często jak przygotować się do randki, o czym rozmawiać, czego nie robić? Czasem padają pytania o najlepszy sposób, w jaki można zainteresować sobą partnera. I choć daleka jestem od generalizowania i tworzenia schematów postanowiłam sporządzić taki randkowy kodeks, który pomoże wam w zaplanowaniu udanych spotkań.

 

Oto zasady, które to zapewnią:

 

1 – Dowiedz się kim jesteś

Ktoś spytał mnie ostatnio jak można ukryć swoje wady na pierwszej randce. Hmmm… odpowiedziałam – jak długo chcesz je ukrywać? I co potem? Nie warto iść na randkę z poczuciem, że mamy coś do ukrycia, że tylko udając kogoś innego zainteresujemy sobą partnera.

Wyjdź z założenia, że każdy ma wady. I całe szczęście, bo chodzący ideał w realnym życiu to raczej… koszmar.  Dlatego zamiast ukrywać to, co wydaje Ci się słabszą stroną, skoncentruj się na zaletach. Nie wiesz, czy je masz? Usiądź i na kartce papieru napisz:

 – co w sobie lubię?

- co cenią i lubią we mnie inni? Możesz poprosić bliskich o informację od nich.

- co jest moją mocną stroną w kontaktach z otoczeniem

 

2 – Określ swoje granice

Pytacie także o to jak bronić się przed niechcianymi zachowaniami, reagować w sytuacjach, w których ktoś wyprzedza Was tempem. To może być zbyt szybkie deklarowanie uczuć, wypytywanie o intymne sprawy itp.

Każdy z nas ma osobistą przestrzeń, w której czuje się komfortowo. Zbyt szybkie przejście na tematy osobiste, przesadna poufałość, zbyt bliski dystans fizyczny, zbyt natarczywy wzrok - odczuwamy jako wtargnięcie na nasze terytorium i nastawiamy się defensywnie.

Zastanów się więc jakie są Twoje granice? W tym celu określ jak chciałbyś być traktowany, co jest dla Ciebie dopuszczalne a co nie. Możesz sobie zapisać kategorie zachowań, których nie akceptujesz.

Następnie pomyśl jak chciałbyś zareagować w takiej sytuacji. Możesz powiedzieć, „wybacz nie jestem jeszcze przygotowany/a na tak osobiste pytania, gesty itp.

Jeśli stwierdzisz, że Twój komfort został naruszony, będąc przygotowanym, unikniesz zakłopotania.

 

3 – Ufaj sobie

Jeszcze innym ryzykiem na randce, o którym wspominacie, jest brak akceptacji dla zachowań osoby, z którą się umówiliście.  Nie muszą one dotyczyć waszych granic. Są to zastrzeżenia do czyjejś kultury osobistej. Np. chłopak ogląda się za innymi, dziewczyna wysyła esemesowe raporty do koleżanek itp.

Wiele razy pada pytanie – czy reagować, jak się zachować?

Podobnie jak w przypadku granic, poczucie komfortu powinno być wyznacznikiem Waszego zachowania. Jeśli czujesz się zakłopotany, zażenowany lub upokorzony czyimś zachowaniem zaufaj sobie. Czujesz to co czujesz. Aby przygotować się na takie sytuacje warto zadać sobie pytanie o asertywność. Czy potrafisz stanowczo ale bez negatywnych emocji powiedzieć to co myślisz? 

Proponuję Wam ćwiczyć takie reakcje w codziennym życiu, ponieważ szczera i otwarta komunikacja uzdrawia nasze relacje z otoczeniem. Potem nie będzie już problemu aby spokojnie a nawet z humorem odnaleźć się w sytuacji i powiedzieć komuś na przykład – „hej, czy to randka czy casting na żonę dla milionera?” J albo „… czy newsy z naszej randki są już opublikowane na FB?”

 

4 – Miej temat

Bardzo często pytacie o czym rozmawiać, obawiacie się urywanej, nudnej wymiany zdań lub wręcz krępującej ciszy. Oczywiście randka to nie egzamin i nie da się opanować materiału. Z drugiej jednak strony, osoby, dla których wartka rozmowa sprawia jakiś problem, powinny mieć swój plan B, tak aby zmniejszyć obawy, że konwersacja okaże się klapą.

Oto on:

Jeśli nie masz pomysłu na początek lub dalszy ciąg rozmowy zawsze możesz zapytać  drugą stronę o jej zainteresowania lub co sądzi o… i tu masz pole do popisu bo może to być wszystko –  kryminały Agaty Christie, najnowsze filmy lub kryzys światowy. Kiedy zorientujesz się w tym co jest ciekawe dla Twojego rozmówcy możesz zamienić się po prostu we wdzięcznego słuchacza.

Jeśli spotka się dwoje milczków, choć to raczej rzadkie, zawsze można z tej sytuacji pożartować.

Na pierwszych spotkaniach lepiej unikać tematów zbyt osobistych oraz takich, które mogą wywołać kontrowersje czyli poglądów politycznych, religijnych itp.

 

5 - Zweryfikuj oczekiwania

Czasem, tym, co zmniejsza nasze szanse na udana randkę są nadmierne oczekiwania.  Niektórzy pytają na chacie „ a co jeśli nie zaiskrzy?”.

Jeśli ten brak iskrzenia to jedyna porażka a reszta wygląda całkiem dobrze to warto zaczekać i dać uczuciom szansę. Znam przypadki, kiedy miłość okazała się bombą z opóźnionym zapłonem i wybuchła po kilku tygodniach.

Dlatego jeśli jesteś na spotkaniu, które rozwija się całkiem miło nie zwijaj żagli tylko dlatego, że ziemia się nie zatrzęsła. Bądź otwarty i nie zniechęcaj drugiej strony.

 

6 – Wiedz kogo szukasz

Czasem zdarza się także klęska urodzaju a Wy pytacie kogo wybrać. Jeden : ”obiekt„ jest troskliwy a drugi ma mnóstwo fantazji… itp. trudny wybór.

Zanim zaczniesz umawiać się na kolejne randki poznaj swoje preferencje. Opisz swojego idealnego partnera. Wyobraź sobie, że to osoba, z którą spędzisz życie:

Zadaj więc sobie pytania:

- na czym najbardziej zależy mi w mojej relacji

- bez czego nie mógłbym się obyć

- w jakich kwestiach stać mnie na kompromisy

- czego najbardziej bym nie chciał w moim związku

- która z tych rzeczy rodzi największe obawy

 

Po takiej analizie obraz pasującej do nas osoby staje się wyraźniejszy a odpowiedź – czy troskliwość czy fantazja – może okazać się bardzo prosta

 

7 – Dbaj o symetrię

Czasem nowo spotkana osoba podoba się nam a my jej, jednak deklaruje swoje oczekiwania, które nie są zgodne z naszymi. Macie wątpliwości co wtedy robić. Czy warto wchodzić w związek gdy my na przykład szukamy partnera na stałe a ktoś mówi „nie chcę się na razie wiązać”. Czy jest szansa, że on/ona się zmieni?

Myślę, że w takiej relacji od razu brak harmonii więc traktujmy drugą osobę zgodnie z jej deklaracjami.  Jeśli nie chce się wiązać nie kombinujmy jak to zmienić, jak ją zdobyć. Związek nie jest pojedynkiem, w którym próbujemy wygrać i sprawić by partner, pod naszym wpływem odkrył w sobie potrzebę stałego związku.

 

8 – Nie udawaj

Nierzadko pojawia się kwestia – czym zaskoczyć na randce, jak zrobić wrażenie, jak nie być banalnym? Rozumiem, że każdy chce wydać się super atrakcyjny.

Warto jednak pamiętać o tym jacy jesteśmy naprawdę i planować randkę w sposób zgodny z naszą naturą. Bo taki ekstra zryw może sprawić, że wyślesz niewłaściwy sygnał. Jeśli najbardziej lubisz spacery po parku a zaprosisz partnerkę na ścianę wspinaczkową tylko po to by wydać się supermanem to prędzej czy później okaże się, że było to tylko reklamowe demo. A poza tym może ona też woli czuć ziemię pod stopami? 

Pamiętajcie, że tak zwane pierwsze wrażenie to nie wszystko. Najlepiej kiedy to drugie utwierdza nas w przekonaniu, że spotkaliśmy właściwą osobę.

 

9 – Znajdź odpowiednią falę

Kiedy rozmawiamy o randkach czasem mam także wrażenie, że często są one traktowane zbyt serio w kategoriach sukcesu lub porażki. Tak jakby fakt czy ktoś nas zaakceptuje, czy mu się spodobamy był wyznacznikiem naszej wartości.

Kiedy idziemy na spotkanie z drugą osobą zawsze warto traktować to jako szansę ale nie tylko na miłość. Czasem na ciekawą rozmowę, zdobycie nowego doświadczenia, dowiedzenie się czegoś o sobie.

 

10 – Zapomnij o kompleksach

Wiem, że mogą stanowić barierę w swobodnym zachowaniu i bardzo utrudnić nawiązywanie kontaktów. Pytacie często co zrobić gdy kompleksy Wam dokuczają…

Jest na to sposób. Życie pokazuje, że nie wszystkim podoba się to samo.  Że dobór partnerów nie polega na dopasowaniu do standardu. Idealna figura, olśniewający uśmiech i piękne włosy nie stanowią bynajmniej gwarancji szczęścia. Osoby, które wydają się sobie za grube, za niskie, nieśmiałe - w czyichś oczach mogą zobaczyć całkiem inne odbicie samych siebie.

 

Życzę Wam samych udanych randek

Joanna Godecka

aktualności

Zastanów sie i kliknij
w odpowiednie słowo

This will be shown to users with no Flash or Javascript.

 

 

   

 

   

Wszystkie prawa zastrzeżone dla TwojDobryCoach.pl 2010 - 2013 :: regulamin :: polityka prywatności