Zmień wygląd strony.Zmień wygląd strony.
użytkownik: hasło:
rejestracjazapomiałem hasła

 

 

10 SPOSOBÓW NA TO JAK SIĘ ODKOCHAĆ

Idzie wiosna – cały świat wypuszcza zielone listki, za chwile rozkwitną majowe bzy - idealna pora na to żeby się zakochać. Cóż, jeśli w Twoim sercu nie ma miejsca na szczęśliwą miłość. Wciąż  tkwią w nim suche kwiatki, pamiątka po czymś, co już nie wróci.

 

Brak wzajemności, ze strony osoby, która wzbudza nasze uczucia, zerwanie to sytuacje, w których wyzwaniem staje się dla nas zachowanie emocjonalnej równowagi. Nie jest to łatwe i wielu  z nas, pogrąża się w smutku.

 

Znacie symptomy nieszczęśliwej miłości? Oto niektóre z nich:

- wciąż myślisz tylko o niej/o nim

- hipnotyzujesz milczący telefon

- gdy budzisz się i zasypiasz czujesz się samotny i nieszczęśliwy

- irytują Cię inni ludzi bo nie są nim lub nią

- bez niej/ niego nie bawią Cię imprezy, kino ani koncert ulubionego zespołu

- uskrzydla Cię tylko myśl, że on/ona do Ciebie wróci itp…

 

Góra lodowa

Wprawdzie znajdzie się pewnie grupa osób, która zarzuci mi, że traktuję nieszczęśliwą miłość jak chorobę, a przecież kochać to takie, piękne, ludzkie i romantyczne…

Nie mniej, uważam, że miłość to  uczucie, które powinno nas budować i wzmacniać. Powinno dawać nam poczucie szczęścia, harmonii i spełnienia.

Smutek odrzucenia jest normalną reakcją. Należy zaakceptować go zachowując szacunek do siebie i własnych uczuć.

Jednak osoby, które przesadnie celebrują żal i stratę oraz idealizują osobę, która je odrzuciła nie działają w swoim, dobrze pojętym, interesie.

Jeśli więc statek naszej miłości zderzył się z górą lodową czyjejś obojętności należy szybko się pozbierać i obrać dobry, bezpieczny kurs.

 

Jak dostać się na słoneczną wysepkę czyli odzyskać spokój ducha?

 

1 – ZRACJONALIZUJ SWÓJ STAN

Kiedy jesteśmy nieszczęśliwi, otacza nas otchłań negatywnych emocji. Bardzo trudno wtedy o dystans. Dlatego uświadom sobie, że Twój stan nie wynika wyłącznie z faktu iż osoba, która Cię nie chce jest taka cudowna, taka wspaniała… To pewien proces  chemiczny zachodzący w Twoim mózgu. Masz podwyższony poziom fenyloetyloaminy i dopaminy, które wywołują reakcje fizjologiczne, związane ze stresem. Miłość z punktu widzenia endokrynologii też nim jest.

Twój układ limbiczny – czyli centrum odpowiedzialne za emocje – znajduje się w stanie pobudzenia, więc pragnienia i popędy przybierają na sile tworząc rodzaj przymusu i obsesji, która usuwa w cień inne aktywności.

Czy to romantyczne? Chyba niezbyt, ale właśnie o to chodzi. Spójrz na siebie okiem endokrynologa i powiedz sobie, że to tylko reakcje fizjologiczne, które miną.

2 -  WYSKOCZ Z DOŁKA

Teraz spójrz na siebie okiem psychologa. Każda sytuacja tego typu czyli niekomfortowa, trudna do zaakceptowania, charakteryzuje się określoną dynamiką. Jest to tak zwana „krzywa zmiany”. ( rys.1 ).

Faza 1 - Charakteryzuje się ona tym, że w chwili, kiedy nasze nadzieje zostają zniszczone pojawiają się negatywne emocje: negacja, wypieranie, zaprzeczanie. W tej fazie nie godzimy się z odrzuceniem, tłumaczymy, wymyślamy usprawiedliwienia i desperackie sposoby na to by nasz nieczuły obiekt uczuć do nas wrócił i pokochał.

Faza 2 – W tym etapie, kiedy nasze wysiłki nie przyniosły rezultatu, pojawia się dezorientacja, złość, gniew i frustracja. Zaczynamy być oskarżycielscy, nie lubimy już naszego „ukochanego”, ba czasem wręcz go nienawidzimy, przypisujemy najgorsze intencje ale wciąż jeszcze jesteśmy silnie związani z nim i przeżywaniem zawodu.

Faza 3 – Wychodzimy z dołka. Faza ta pojawia się, kiedy negatywne emocje zaczynają słabnąć i zmieniają się w akceptację, pogodzenie ze stanem rzeczy. Nie jesteśmy jeszcze szczęśliwi ale ból zmniejsza się  i wracamy do normalności.

Faza 4 – W tym etapie zaczynamy eksperymentować, dopuszczamy myśl, że możemy być szczęśliwi, sami bądź z kimś innym, zaczynamy więc rozglądać się za nowym obiektem uczuć i nie wracamy już zbyt często do przeszłości.

Wiedza o tym procesie pomoże Ci, ponieważ świadomość, w jakim punkcie się znajdujesz da Ci szansę lepszego kontaktu z emocjami i świadome przyspieszanie zmian. Poza tym warto uświadomić sobie, że inni „też tak mają”.

3 –  CO Z OCZU TO Z SERCA

Jeśli  odrzucenie stało się faktem nie rób sobie krzywdy z premedytacją, to znaczy unikaj wszystkiego co pobudza Twoje cierpienia

- nie wypytuj o nią lub niego

- nie wymyślaj sposobów na „przypadkowe” spotkania itp.

- usuń wspólne zdjęcia lub inne przedmioty, które budzą skojarzenia

- nie snuj fantazji o tym jak to będzie cudownie kiedy on/ona wróci lub pokocha Cie wreszcie

4 – ON/ONA nie jest 8 cudem świata

Idealizowanie, które często towarzyszy tęsknocie za tym, co nie należy do nas sprawia, że przeceniasz rolę tej osoby w swoim życiu. A to jest tak ja z zakupami. Boskie, jedyne i najzgrabniejsze na świecie jeansy, o których śnisz, po pierwszym praniu stają się zwyczajnymi portkami.

Weź kartkę i długopis, po czym wynotuj to wszystko co Ci się w nim/w niej nie podobało. Pomyśl, że będąc z nim lub nią, musiałbyś to znosić.

5 – DOCEŃ SIEBIE

A teraz zrób zestawienie swoich najlepszych cech charakteru i wyglądu. Bez fałszywej skromności wypisz wszystko co w sobie lubisz Ty oraz co podziwiają w Tobie inni.  Jesteś wspaniała(y) jesteś! Ktoś tego nie docenił? Trudno. Jego strata. Nie będziesz tracić czasu na odzyskiwanie kogoś, kto Cię nie chciał.

6 - ŚWIAT WCIĄŻ ISTNIEJE

Nie zapominaj o sobie, o swoich przyjemnościach. Nawet jeśli nie odczuwasz ich tak mocno jak kiedyś, nie odrzucaj ich. Długie, aromatyczne kąpiele, sport, przechadzki po sklepach, babskie pogaduszki lub spotkania z kumplami. Nawet jeśli masz ponurą minę, idź i baw się najlepiej jak potrafisz. Świadomie koncentruj się na tym, co otacza Cię tu i teraz. Jeśli jesteś wśród ludzi, słuchaj ich, wczuj się w ich problemy. Nawet jeśli to bardzo trudne nie zamieniaj spotkań w kolejną naradę wojenną na temat twojej ukochanej lub ukochanego.

7 – ZŁAP PROPORCJE

Jeśli wydaje Ci się, że spotkało Cię najgorsze nieszczęście, zauważ ludzi lub zwierzęta, które cierpią bardziej niż Ty. Wybierz się jako wolontariusz do domu dziecka lub schroniska dla zwierząt. Zrób dla nich coś dobrego, ofiaruj im trochę swojego czasu, który poświęciłbyś na mało produktywne kontemplowanie swojej  sytuacji. Dobre uczynki wzmocnią Cię i sprawią wiele radości.

8 – WYZNACZ SOBIE CEL

Zastąp rozpamiętywanie aktywnym działaniem. Znajdź taki cel, który jest Ci bliski, wzmocni Twoją samoocenę i da satysfakcję. Np. zapisz się na fitness lub siłownię – aby uzyskać wymarzone kształty, pójdź na intensywny kurs języka którego efektem będzie zagraniczny wyjazd. To musi być coś, co jest dla Ciebie ważne, więc postaraj się aby cel był prawdziwe motywujący.

9 – NIC NA SIŁĘ

Daj sobie trochę czasu i nie rób niczego w myśl zasady „na złość mamie odmrożę sobie uszy”. Co to znaczy? Nie gardź zabawą ale nie rzucaj się w wir imprez zakrapianych alkoholem – ponieważ w efekcie Twoja samoocena spadnie i poczujesz się jeszcze mniej wart/a uczucia. Flirtuj ale nie rzucaj się w przypadkowe ramiona, jeśli masz po tym odczuwać wyłącznie niesmak itp.  Szanuj siebie, własne uczucia, umysł i ciało.

10 – POSZUKAJ FACHOWEJ PORADY

Te rady powinny Ci pomóc, chyba, że nieszczęśliwa miłość to Twoja specjalność! Jeśli dla Ciebie miłość jest seryjnym zabójcą i po raz kolejny cierpisz  -  poszukaj fachowej pomocy. Zwróć się do terapeuty lub coacha, którzy pomogą Ci odkryć rzeczywiste powody, dla których tkwisz w pułapce nieodwzajemnionych uczuć zamiast szukać wzajemności.  

Jest to artykuł mojego autorstwa opublikowany na portalu Sympatia.pl

http://sympatia.onet.pl/tips/experts/10-sposobow-na-to-jak-sie-odkochac,5076866,experts-article-detail.html

 

aktualności

Zastanów sie i kliknij
w odpowiednie słowo

This will be shown to users with no Flash or Javascript.

 

 

   

 

   

Wszystkie prawa zastrzeżone dla TwojDobryCoach.pl 2010 - 2013 :: regulamin :: polityka prywatności