INTUICJA – z łacińskiego intuitio - wejrzenie – Objawia się w postaci nagłego przebłysku myślowego, w którym dostrzega się myśl, rozwiązanie problemu lub odpowiedź na nurtujące pytanie. Często mylona jest z przeczuciem o podłożu emocjonalnym. Natura intuicji wynika z tego, że jest ona procesem podświadomym, którego nie można kontrolować, można jedynie dopuszczać lub odrzucać podawane przez intuicję rozwiązania. Jest ona procesem bardziej kreatywnym i działającym na wyższym poziomie abstrakcji w porównaniu do myślenia logicznego.
Wiele osób, które należą do świata logiki doceniają rolę intuicji – prof. Maria Szyszkowska - Mam o wiele większe zaufanie do intuicji niż do rozumu. Bo rozum podlega manipulacji, a i tak jesteśmy wystarczająco manipulowani żyjąc w koniunkturalnym społeczeństwie.
A oto fragment artykułu amerykańskiego profesora psychologii Kurta Tepprwaina - Zdolności intuicyjne posiada każdy, jednak wskutek przesadnego korzystania tylko z rozumu, intuicja jest tłumiona i prawie w zaniku. Należy zatem przypomnieć i rozwinąć własne zdolności intuicyjne oraz duchową dojrzałość, aby ponownie móc odbierać intuicję świadomie.
Nasze życie przebiegałoby zapewne całkiem inaczej, gdybyśmy podążali za tymi impulsami. Kto w swoim życiu stworzy przestrzeń dla rozwoju intuicji, będzie mógł wykonać następny krok. Nie będzie już żadnych pytań, bo będziesz prowadzony przez życie. Wszystko będzie harmonizowało, wszystko będzie „zestrojone”.
Trudność, aby zaufać swoim pomysłom, błyskom myśli lub myślom niezwykłym, polega po prostu na tym, że intuicja może sprzeciwiać się rozumowi, uczuciu, przyzwyczajeniu.
No więc czucie i wiara czy też mędrca szkiełko i oko…
Albert Einstein z wrodzoną mądrością godzi oba stanowiska - Myślenie bez intuicji jest puste, intuicja bez myślenia jest ślepa.
(2012-11-22)
(2012-05-02)
(2012-05-02)
(2012-03-02)
(2012-03-12)
Zastanów sie i kliknij
w odpowiednie słowo