Zmień wygląd strony.Zmień wygląd strony.
użytkownik: hasło:
rejestracjazapomiałem hasła

 

 

I jak Instynkt

INSTYNKT –  z łacińskiego instinctus –  podnieta, popęd.  

Zachowania instynktowne zostały opisane już przez Charles’a Darwina, jako czynności niewyuczone i niezaobserwowane, a wykonywane spontaniczne i nieświadomie już przez młode zwierzęta. Człowiek również wykazuje pewne instynktowne reakcje głównie w obliczu zagrożenia swojego życia i zdrowia.

Rolą instynktu samozachowawczego bo tak go należy określić jest ograniczenie ryzyka, które moglibyśmy zlekceważyć kierując się wyłącznie racjonalną analizą. Najczęściej działa on w ekspresowym tempie ratując nas w sytuacjach spadających na nas niespodziewanie. To dzięki niemu błyskawicznie cofamy rękę przed ogniem lub naciskamy na hamulec często szybciej niż zdążymy pomyśleć. Patrząc od strony fizjologicznej za tego typu reakcje w naszym mózgu odpowiada najwcześniej ukształtowany ośrodek retykalny.  Ale czy u wszystkich działa on tak samo?

W artykule Ewy Mrówczyńskiej czytam „W słynnej szkole kaskaderów w Los Angeles, prowadzi się bardzo oryginalne testy. Każdy, kto chce przynależeć do grona szkolących się, jest stawiany niedaleko przepaści. Ma przy tym zawiązane oczy, a jego zadaniem jest iść naprzód i zatrzymać się w miejscu jak najbliższym od przepaści, które jednak nie zagrażałoby życiu. Jeśli adept stworzy jakiekolwiek zagrożenie, odpada w przedbiegach. W owej szkole sądzi się bowiem, że dopiero, gdy ktoś umie zadbać o swoje bezpieczeństwo, w ramach odruchu samozachowawczego, może być na to niebezpieczeństwo narażony”

Nie wszyscy jednak otwierają swoje objęcia na życie. Niektórzy podświadomie prą ku własnej zagładzie. Wszelkie nałogi i inne formy destrukcji to nic innego jak zaburzenie instynktu.

A oto opinia Alberta Einsteina - Byłoby lepiej, gdyby ludzie bardziej przypominali zwierzęta [...] i w większym stopniu kierowali się instynktem; czyniąc coś, nie powinni być aż tak dalece świadomi tego, co robią.

Mam jednak wrażenie, że tu nie chodzi wyłącznie o zachowanie życia raczej o wyższość prawdy nad tym co starannie wykalkulowane.

aktualności

Zastanów sie i kliknij
w odpowiednie słowo

This will be shown to users with no Flash or Javascript.

 

 

   

 

   

Wszystkie prawa zastrzeżone dla TwojDobryCoach.pl 2010 - 2013 :: regulamin :: polityka prywatności