Zmień wygląd strony.Zmień wygląd strony.
użytkownik: hasło:
rejestracjazapomiałem hasła

 

 

E jak Egoizm

EGOIZM – od łacińskiego  ego czyli ja - według wikipedii  nadmierna albo wyłączna miłość do samego siebie. Egoista kieruje się przeważnie własnym dobrem i interesem, nie zwracając zbytniej uwagi na potrzeby i oczekiwania innych. Odnosi wszystko do siebie, patrzy na świat poprzez pryzmat "JA"…

Na początek warto zastanowić się dokładniej co jest a co nie jest egoizmem – Posłuchajcie Anthonyego de Mello - Mówienie ludziom „nie” jest wspaniałą rzeczą, jest to część przebudzenia. I zrozum, to - nie jest egoizm. Egoizmem jest wymaganie od innych, by żyli życiem, które akurat tobie wydaje się najwłaściwsze. To jest egoizm. Żyć swoim życiem nie jest egoizmem.

Co zaś jest źródłem egoizmu? Natura czy okoliczności?

Edward Abramowski - filozof, psycholog i socjolog,  przyjaciel  Stefana Żeromskiego oskarża o to kapitalistyczną gospodarkę – oto jego wypowiedź „atmosfera kapitalizmu powoduje, iż egoizm jest ludziom zaszczepiany w ciągu całego życia, począwszy od dzieciństwa, przez wychowanie i warunki społeczne, przez konkurencję, panowanie pieniędzy, przez cały system. Jest to ogromna hodowla i szkoła egoizmu „

Podobne zdanie ma Albert Einstein - Pieniądze odwołują się wyłącznie do egoizmu i zawsze wystawiają tego, kto je posiada, pokusie nadużyć. Czy ktokolwiek może sobie wyobrazić Mojżesza, Chrystusa czy Gandhiego z workiem pieniędzy jak Carnegie?

Czy egoizm uszczęśliwia?

Oto teoria Gustawa Flauberta - Aby osiągnąć szczęście, trzeba spełnić trzy warunki: być imbecylem, być egoistą i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli jednak nie spełnicie pierwszego warunku, wszystko jest stracone.

A na koniec najkrótsza definicja autorstwa Friedericha Schillera - Egoizm jest samotnością.

 

aktualności

Zastanów sie i kliknij
w odpowiednie słowo

This will be shown to users with no Flash or Javascript.

 

 

   

 

   

Wszystkie prawa zastrzeżone dla TwojDobryCoach.pl 2010 - 2013 :: regulamin :: polityka prywatności