Zmień wygląd strony.Zmień wygląd strony.
użytkownik: hasło:
rejestracjazapomiałem hasła

 

 

D jak Doświadczenie

Słowo to może odnosić się zarówno do nieprzetworzonych psychicznie, bezpośrednio odczutych zdarzeń, tak samo jak do rzekomej mądrości  zdobytej w wyniku dalszej refleksji na temat tych wydarzeń lub ich interpretacji.

Dlaczego zajmujemy się nim tutaj? Bo poczucie bycia doświadczonym może wpłynąć pozytywnie na nasze życie wzmacniając pewność siebie i skuteczność działań… ale to nie jedyna możliwość…

Według Leonarda da Vinci - Mądrość to córka doświadczenia. A Albert Einstein uważa, że Prawdą jest to, co wytrzyma próbę doświadczenia.

Jednak już austriacka pisarka Marie von Ebner-Eschenbach  powątpiewa w potęgę mądrości nabytej „Doświadczyć wiele nie oznacza jeszcze, iż ma się doświadczenie.”

Z kolei Jan Jakub Rousseau słusznie podważa naszą skłonność do automatycznego przypisywania doświadczenia sędziwemu wiekowi - Człowiekiem bardziej doświadczonym nie jest ten, który ma więcej lat, ale ten, który bardziej czuł smak życia.

Albert Camus natomiast reprezentuje tych intelektualistów, którzy uważają, że życiowe doświadczenie prowadzi do skostnienia i rutyny -  oto jego opinia - Doświadczenie jest klęską i trzeba wszystko stracić, żeby dowiedzieć się odrobinę.

Zapewne jak zwykle prawda leży gdzieś pomiędzy skrajnościami…

Aby utrzymać w sercu gotowość na nowe wyzwania -  warto zapamiętać słowa włoskiego pisarza i satyryka Giovanniego Guareschi - Doświadczenie uczy, że… niczego nie uczy.

aktualności

Zastanów sie i kliknij
w odpowiednie słowo

This will be shown to users with no Flash or Javascript.

 

 

   

 

   

Wszystkie prawa zastrzeżone dla TwojDobryCoach.pl 2010 - 2013 :: regulamin :: polityka prywatności