Postawa charakteryzująca się nieuznawaniem wartości i norm obowiązujących w danym środowisku.
Cynizm wiąże się z negatywnym poglądem na naturę ludzką. Uznaje, że jednostki dążą do realizacji swoich egoistycznych interesów. Według cyników "wyższe wartości", "wzniosłe cele" czy ideały (np. dobro powszechne, rodzina, Bóg) są one jedynie słowami, za pomocą których jednostki oszukują same siebie, lub które służą jednym do manipulacji drugimi. .
Dla starożytnych cyników (np. Antystenesa czy Diogenesa z Synopy) odrzucenie obowiązujących norm i wartości było pozytywnym zjawiskiem, ponieważ tylko rezygnacja z bogactwa, sławy i innych dążeń większości ludzi dają jednostce wolność. W okresie cesarstwa rzymskiego cynizm stopniowej degeneracji. Jego pozytywne przesłanie zostało zapomniane, a on sam zaczął być utożsamiany z egoizmem i zakłamaniem.
Co na ten temat współcześni? To zależy od relacji ze światem…
Oto Bertrand Russell jeden z najwybitniejszych filozofów XX wieku - Cynizm to produkt wygodnictwa i bezsilności.
Oskard Wilde, w którego życiorys zaczął się od uczestnictwa w high society a zakończył doświadczeniem ostracyzmu – Cynik to człowiek, który zna cenę wszystkiego i wartość niczego.
A dla pełnego gorzkich refleksji Jeana Geneta, francuskiego dramaturga, którego życie twórczość związane były z wykluczeniem, wyobcowaniem i brakiem porozumienia. - Cynizm jest to udana próba zobaczenia świata takim, jakim jest on w rzeczywistości.
(2012-11-22)
(2012-05-02)
(2012-05-02)
(2012-03-02)
(2012-03-12)
Zastanów sie i kliknij
w odpowiednie słowo