Zmień wygląd strony.Zmień wygląd strony.
użytkownik: hasło:
rejestracjazapomiałem hasła

 

 

C jak Chciwość

Oto co podaje wikipedia:

Chciwość z łaciny avaritia – jeden z siedmiu grzechów głównych  wymieniany jako drugi w kolejności. W średniowiecznej literaturze, w podręcznikach Ars moriendi - avaritia pojawia się często jako największy grzech człowieka w czasie sądu nad nim. Pojęcie to nabiera tu specyficznego znaczenia, ociera się o chęć hedonistycznego  natychmiastowego użycia bogactw.

Kwestia chciwości od wieków zajmowała umysły poetów i filozofów a ich punkt widzenia był zbieżny – chciwość to materialna, nienasycona żarłoczność.

 „ Chciwemu zawsze mało” mówi Horacy „ Dla chciwych mało całego świata” - Seneka – „W miarę wzrostu bogactw rośnie i chciwość – im więcej kto ma, tym więcej pragnie”- Owidiusz.

I choć  francuski historyk Philippe Aries pisze w swojej książce „Człowiek i śmierć” „ że chciwość tak pojmowana zanika wraz z rozwojem kapitalizmu, gromadzenia dóbr i oszczędności oraz racjonalnego ich wykorzystywania” – zawsze pozostaje ona w sprzeczności z humanistyczną wizją człowieka.

Od którego momentu zaczyna się chciwość, a kończy uzasadnione zaspokajanie potrzeb? Czy jestem zbyt chciwa, gromadząc kasę w celu jeżdżenia taksówkami? W swoim felietonie – pyta Kinga Dunin

Satysfakcjonującą dpowiedź znajduję w eseju Księdza Marka Drzewieckiego – „Chciwość czyli mieć zamiast kochać” - Dramatyczne zło chciwości uświadamiamy sobie dopiero wtedy, gdy odkrywamy jej skutki. Otóż chciwość to postawa, która sprawia, że rzeczy materialne stają się dla człowieka ważniejsze od osób. Chciwiec bardziej „kocha” pieniądze niż ludzi. W konsekwencji staje się niewrażliwy na los i na potrzeby bliźnich. 

aktualności

Zastanów sie i kliknij
w odpowiednie słowo

This will be shown to users with no Flash or Javascript.

 

 

   

 

   

Wszystkie prawa zastrzeżone dla TwojDobryCoach.pl 2010 - 2013 :: regulamin :: polityka prywatności