Zmień wygląd strony.Zmień wygląd strony.
użytkownik: hasło:
rejestracjazapomiałem hasła

 

 

B jak Bohaterskość

Według wikipedii bohaterstwo to wyjątkowa odwaga, w szczytnym celu, granicząca z brawurą. Nazwa ma pochodzenie irańskie – bahadur czyli mężny, węgierskie bátor – dzielny, stąd nazwisko króla Stefana Batorego.

Bardzo prostu ujął ideę bohaterstwa Romain Rolland - Bohater robi to co można zrobić. Inni tego nie robią.

Bohaterstwo to bardzo wdzięczny temat dla literatury i filmu.  Pomyślcie jak wiele heroicznych postaci pojawiło się od pierwszego eposu rycerskiego Pieśni o Rolandzie datowanej w XI wiek do teraz.  Zapotrzebowanie nie zmalało.  Wątek ratowania świata oraz Supermen wpisują się trwale w naszą współczesność.

Istnieje jeszcze całkiem inny rodzaj bohaterstwa zwykłe, codzienne - polegające na zaryzykowaniu swojego bezpieczeństwa dla uratowania człowieka lub zwierzęcia. 

Takie bohaterstwo miał na myśli Karel Capek  mówiąc - Żadnego bohaterstwa nie da się zaplanować, może się ono jedynie przytrafić .

A oto jeszcze inne podejście do tematu.

Posłuchacie fragmentu przemówienia Paulo Coelho   w Brazylijskiej Akademii Literatury  - Chwała tego świata przemija, i to nie ona nadaje życiu sens. Dzieje się tak za sprawą naszych wyborów, dokonywanych zgodnie z powołaniem, wiarą w ideały i wolą ich bronienia. Każdy gra główną rolę w swoim życiu, i to właśnie anonimowi bohaterowie pozostawiają najtrwalszy ślad.

aktualności

Zastanów sie i kliknij
w odpowiednie słowo

This will be shown to users with no Flash or Javascript.

 

 

   

 

   

Wszystkie prawa zastrzeżone dla TwojDobryCoach.pl 2010 - 2013 :: regulamin :: polityka prywatności